вторник, 26 марта 2019 г.

Урок української літератури у 7 класі
Тема уроку: Григір Тютюнник «Климко». Образ головного героя.      Ідея самопожертви заради рідних і близьких.
Мета уроку:  розвивати в учнів уміння аналізувати поведінку персонажів, здатність виділяти і переказувати найбільш вражаючі епізоди з повісті для характеристики образу героя, аргументуючи  свій вибір;  формувати активну життєву позицію; виховувати гуманні якості людини: турботу про ближнього, доброту, чуйність, відповідальність за своїх близьких.
Тип уроку. Урок формування й удосконалення вмінь аналізувати художній твір.
Обладнання: портрет письменника Григора Тютюнника, текст твору, ілюстративний матеріал, презентація «Дитинство, відібране війною»
                                              Живе лиш той, хто не живе для себе,
                                              Хто для других виборює життя
                                                                                        В.Симоненко
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Зясування емоційної готовності учнів до уроку (побажання одне одному успіху).
ІІ. 1.Вступне слово вчителя про щастя  жити у мирній країні, про можливість щодня бачити яскраве сонце і голубе небо. Адже про  це мріють усі діти на планеті. Та не завжди ці мрії збуваються… Буває й так, що небо стає кроваво – чорним, а сонце ховається за хмари…А причиною тому стає війна, у якій найбільше страждають діти
     2. Перегляд  презентації «Дитинство, відібране війною»
     3. Актуалізація досвіду та опорних знань (асоціювання: ключові слова -  самопожертва, війна, гуманність); учні зачитують значення цих слів, виписані із тлумачного словника, пояснюють власне розуміння їх.
        4. Обмін враженнями від побаченого, висловлення  власних міркувань.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
1.     Робота над епіграфом до уроку.
2.     Технологія «Знайди правильне твердження»
-         Климко вирушає по сіль на Полтавщину
-         Мати збирає хлопця в дорогу
Земляк подарував Климкові тапочки, а не виміняв
-         Врятована від Німеччини дівчина прохала хлопця стати їй братом
-         Хворого хлопця виходжувала тітка Марина
-         Головний герой відчував відповідальність за життя Наталії Миколаївни та її маленької Олі.
-         Хлопчика підстерегла невблаганна смерть
3.     Пояснення з елементами бесіди та робота з текстом (зачитування цитат)
·        На який період припадає дитинство Климка? ( війна, розруха, голод).
·         Що спіткало хлопчину на дорогах війни? ( горе, нужда, страх,  біль, смерть, голод, жорстокість, небезпека)
·        Якими рисами характеру наділений Климко – головний герой твору? (чуйність, доброта, турбота про ближніх, здатність на самопожертву)
·        Чи змінила війна Климка?
4.      Створення асоціативного куща « Климко – дитина війни»
5.     Робота в групах.
  Складання учнями схем – характеристик «Який він – Климко?»
І група « Герої твору про Климка»
ІІ група «Чим пожертвував Климко заради рідних та близьких?».
Захист робіт.
6.      Літературний прийом « Інтервю з героєм твору»
Учні задають питання Климкові – головному герою  повісті.
ІІІ. Підсумок уроку.
1.Прийом «Незакінчене речення».
Закінчити речення, додаючи власні  думки.
«Справжні люди залишаються людьми навіть тоді, коли….»
«Доброта і самовідданість душі людини – це….»
«Климко – це безкорисливий, милосердний, відчайдушний  хлопчик, що жив заради…»
2.Інтервю з автором твору (питання до автора повісті)
Чому у кінці повісті Климко гине?
 Гинуть найкращі, які виявляють благородство, доброту і милосердя.
3.Прокоментуй слова Л.Забашти:
«Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!»
 Домашнє завдання. 1. Придумати власне закінчення повісті.
2.Написати листа Климкові або есе «Чи кожна людина здатна на самопожертву?»




Урок української літератури у 8 класі
Урок – проект на тему:  «Роксолана – національна                         гордість чи просто  жінка, яка хотіла любові, слави, а дітям -  гідного майбуття?»
Мета уроку:
допомогти учням усвідомити знаковість постаті Роксолани як прикладу величного служіння українському народові ; розкрити незалежність вдачі , щирість у стосунках з людьми,  природний розум і вроду цієї жінки; розвивати навички  учнів характеризувати персонаж, висловлювати власні думки, аргументуючи їх текстом; виховувати повагу до великих людей України.
Обладнання: текст твору О Назарука «Роксоляна», зображення Роксолани, матеріали інтернету

     



Хто не знає свого минулого,
Той не вартий майбутнього.
Хто не шанує видатних людей
свого народу,
Той сам не вартий пошани
М. Рильський
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Київ..Русь ..Україна..Ці слова з гордістю промовляє кожний українець, бо  виражають вони духовну близькість до своїх батьків, українського родоводу, його славної і водночас трагічної історії. Про минуле нашої країни ми з вами знаємо з історії та з творів українських письменників, які намагалися збагнути долю нашого багатостраждального народу. Про це написав у своїй повісті «Роксоляна» Осип Назарук.
1. Як ви гадаєте, чому саме таку назву дав автор своїй повісті?
2. З якими історичними подіями в Україні пов’язаний образ Роксоляни? Чому саме з образом цієї дівчини?(страшні, буремні роки  наших предків, століття  масового нищення,з’янечарення української нації), (задля того, щоб вижити , люди відмовлялися від своєї мови, культури, землі).
3. Хто така Роксоляна? Що ви про неї знаєте? Що то за жінка така, яка мала аж 5 імен, а не одне? (Настя, Роксоляна, Хасекі, Хуррем, Місафір)
4.Робота в групах.
Захист проектів
І проект – «Історія Роксоляни»
ІІ проект – «Життєвим шляхом Роксоляни»
ІІІ проект – «Шляхами правління Роксоляни»
ІV проект – «Образ Роксоляни у творах мистецтва (кіно, картини, поезія)»



І проект
«Історія Роксоляни»
Роксолана (лат. Roxolana, «Русинка»; 15 квітня 15) — спершу наложниця, а потім — дружина Сулеймана І Пишного, султана Османської імперії. Мати султана Селіма II. Справжнє ім'я та місце походження невідомі. У польській літературній традиції — Олександра, в українській — Анастасія. Ймовірно, була донькою священика Лісовського з галицького міста Рогатина або подільського містечка Чемерівці. У 1518–1520 роках потрапила до татарського полону й була продана в рабство. У 1520 році опинилася в султанському гаремі, де стала улюбленою дружиною Сулеймана І. Отримала нове ім'я Хюррем та титул хасекі султан. Народила султану 5 синів, а також доньку Міхрімах. Своїм коштом будувала мечеті, школи, караван-сараї та кухні у Стамбулі, Едірне, Єрусалимі, Мецці й Медіні. Посприяла сходженню на турецький престол свого сина Селіма II.
По смерті матері султана у 1534 році — стала управительницею гарему. Після пожежі — 25 січня 1541 року — в Старому палаці, де розташовувався гарем, — домоглася його перенесення до султанської резиденції Топкапи, місця засідань уряду.
У дні розлуки — а Сулейман зробив 13 військових походів — Роксолана і султан листувалися віршами перською і арабською мовами. Збереглося 7 листів Хюррем до Сулеймана, написаних між 1526 та 1553 роком. Писали їх палацові писарі, але деякі — мають оригінальні автографи султани.
Роксолана запропонувала султанові збудувати мечеть, названу його ім'ям — Сулейманіє Джамі. У ній султану і поховали.
В останні роки життя Роксолана намагалася не розлучатися з чоловіком. Зиму кінця 1557- початку 1558 року вони провели в Едірне, разом повернулися до Стамбулу. 15 квітня 1558 Хуррем Султан померла. Сулейман проводив активну діяльність на її честь, по всій імперії збудував велику кількість об'єктів, присвячених Роксолані. Також, за переказами, ще до її смерті — султан присягнув не мати інших жінок.


ІІ проект
«Життєвими шляхами Роксолани»
 
                         

- Як Настя потрапила в полон?
- Палка мрія про втечу.
- Здібна до науки, навчання в спецшколі
- Знала кілька мов, бездоганно засвоїла османські звичаї, етикет, напам’ять могла читати Коран.
- Мала великий авторитет, впливала на державну політику сильної Турецької імперії.
- Відважна жінка, часто виїжджала на поле бою
- За відсутності чоловіка правила імперією.
- Відкрила безкоштовні притулки, їдальні, бібліотеки, лікарні


Висновки:
- Образ Роксоляни надихає віддати данину пам’яті українці. Видано до 40 книг, створено понад два десятки пісень, написано чимало картин.
- Присвячували Роксоляні свої твори і українські письменники: Павло Загребельний, Осип Назарук, Любов Забашта, Сергій Плачинда.
- Роль Роксоляни у 26-ти телевізійному художньому фільмі зіграла Ольга Сумська.











ІІІ проект
«Шляхами правління Роксоляни»



1. Перетворення Роксоляною гарему на центр краси й освіти.
2. Ставлення палацової гвардії до Роксоляни.
3. Роксоляна в ролі будівничого.
4. Розумний правитель імперії.
5. Допомога бранцям-слов’янам.
6. 30-річне правління Роксоляни Османською державою.
7. Вплив жінки на політику всієї Європи.
8. Роксоляна – історична постать, якою пишається вся Україна.










ІV проект
«Образ Роксоляни у творах мистецтва (кіно, картини, поезія)»
1. Ознайомлення з драматичною поемою Любов Забашти «Роксоляна».
2. Роль Роксоляни у виконанні українських і турецьких акторів.
 


 

3. Обаз Роксоляни на полотнах художників.            
Невідомий автор             Тиціан


           
Невідомий автор Антон Хікель






4. Роксоляна у скульптурі
 

               

5. Загальне враження від побаченого, висловлювання власних міркувань.


Висновки
То хто ж Роксоляна – національна гордість чи просто жінка, яка хотіла любові, слави, а дітям майбутнього?
То чи варто знати своє минуле? Яке ж місце займають видатні люди в житті суспільства?
Чи звеличують жінку подвиги?
Яка жінка здатна на подвиги?
Якби вам довелося ставити пам’ятник Роксоляні, яким би він був?

 Конспект уроку підготували
 вчителі української мови та літератури
Захарівської ЗШ
Валюх О. М. та Король О. М.

Творча робота учня 11 класу Меташопа Віктора

Ми зростали у вас біля серця,
                                                                            на долонях ваших мужніли,
                                                                           ви для нас засвітили сонце,
щоб життям воно вашим гріло

Родина.. Сім’я..Батько і мати, сини і доньки..Це святі і величні слова, гімн життю людському, наповненому любов’ю, щирістю, повагою. Як нероздільні сонце і небо, море і хвилі, мрії і дійсність, так тісно поєднані між собою  батьки  і діти. Біблія повчає: «Шануй батька й матір свою». Батько і мати – це мудрість, честь і совість родини. І в  нашій сім’ї це дійсно так. Ідуть по життєвій стежині мої батьки, міцно тримаючись за руки, радіючи життю та успіхам  синів – школярів. А я шаную  їх і любуюсь татом і мамою, адже все в них дороге мені.
І в селі їх знають  як порядних , чесних, скромних,працьовитих людей. Мама – секретар сільської ради,  тато – шофер з багаторічним стажем роботи, а ще він закоханий у поезію,  прочитав  багато творів на історичну тематику,
     Тому, мабуть,кожне імя у нашій сімї символічне, значуще, я сказав би  - історичне.
Тато Микола, мама Оксана , брат Тарас, і я  - Віктор. Ніби  всі взяті з творів українських письменників,символізують  міць, силу, перемогу, любов до рідної землі, до України.
 Мама Оксана … Найдорожча у світі людина. Красива, сильна,  вольова і водночас  мила, любляча. Голос її ніжний, співучий, кожне  мовлене нею
слово  - тверде і переконливе. Добра і вічна берегиня нашого сімейного вогнища,  вона, немов ластівка, звиває сімейне гніздечко,оберігає мене, брата і тата від усього лихого, повчає милосердю, доброті, співчутливості, вмінню мати  власну думку і обов’язково  відстоювати її. Мама завжди говорить: «Мама і діти – це неповна сімя. Як же ми без тата? Адже він – опора нашої родини, надійний тил».
І перед очима постає образ тата – сильного, мудрого, роботящого, люблячого і, взагалі, - найкращого. Для мене батько – це добрий порадник, зразок порядності, відданості сімї. А ще у тата є неабиякий талант: він майстерно грає на музичних інструментах, має чудовий голос і добре співає. Це передалось і мені у спадок від нього. А з якою любовю і натхненням тато декламує напамять вірші Т. Шевченка! Від цього він отримує величезне задоволення.
Мама і тато мої – це незвичайні, талановиті люди. Коли співають на сцені вдвох, зал завмирає, глядачі затамовують подих. А вони співають про долі людські, про працю натхненну, про синів – соколів. Ми з братом Тарасом слухаємо і не наслухаємося, дивимося і не надивимося  на найрідніших нам людей. І хочеться бути схожими на них, виконувати їхні поради, підтримувати словом і ділом у важкі хвилини життя. Хай стелиться вишитим рушником їхня життєва дорога. Адже  сімю тримають у дужих руках мама  й тато, передаючи у спадок синам кращі традиції роду. І жити нам усім  довго і щасливо, пам’ятаючи слова старого  Мусія Половця  - героя роману  «Вершники» Ю.Яновського: «Тому роду нема переводу, в котрому браття милують згоду».















Творча робота
учня 11 класу
Захарівської ЗШ І-ІІІ ст.
Світловодського району
Кіровоградської області
Меташопа Віктора

















Твір на тему «Майбутнє країни очима дитини»
Кажуть, що діти – це майбутнє країни.   А якщо щасливі діти – тоді щаслива і заможна  держава. І з цим не можна не погодитись. Та всі знають,  що за щастя потрібно боротися, його потрібно здобувати. Цією кропіткою роботою зараз займаються дорослі, а в майбутньому це робитимемо ми, сучасні школярі.  Зараз  мені 11 років. Навчаюся в 5 класі. Як і всі діти мого віку, я весела, швидка, непосидюча, дуже люблю читати, співати, малювати. А ще люблю мріяти. Запитаєте, про що? Відповім: про все. Про те, як стану дорослою, яку професію здобуду, чим займатимусь у майбутньому. Хочу бути щасливою, шанованою людиною. Та я добре розумію, що всі мої мрії можуть здійснитися тільки тоді, коли у моїй державі Україні будуть панувати мир і злагода. А синє, чисте і безхмарне небо, ясне сонечко будуть щодня зі мною. Я, як і всі мої однолітки, найбільше мрію про той час, коли з мови українців назавжди зникне страшне слово «війна», а ще хочу, щоб все  задумане здійснилося.
Хто з нас не мріє про те, ким стане в майбутньому? Я хочу бути  фінансистом. Не тільки тому, що ця професія престижна. А ще тому, що фінансова стабільність моєї держави – це добробут її громадян. А де взяти фінанси? Розумію це так: своєчасне сплачування   податків  громадянами, економне використання газу,електроенергії, води – це економія фінансів, які можна використати на благо людей.   Всі повинні  розуміти: збереження  лісів, догляд за садами, парками, водоймами – це все приведе до економії грошей, які підуть на оплату зарплат наших батьків. І тоді ніхто не скаже, що немає роботи, не платять зарплати. Думаю: роботи у моїй державі  - непочатий край. Було б тільки бажання. А коли люди  мають роботу, заробітну плату, мають що їсти і пити, в що одягнутися – тоді і мрії стають реальністю.
І все це потрібно робити  всім і зараз, якщо хочемо бачити країну багатою, а людей  - щасливими. Але при цьому кожен повинен пам’ятати: отримуєш гроші – сплати податок. Цим ти забезпечиш своє майбутнє і майбутнє своїх дітей.
   Так заведено не нами
   й перейшло у спадок:
  хочеш жити по совісті – заплати податок.  
А ще я б приділила особливу увагу пенсіонерам, інвалідам, дітям, від яких відмовилися батьки. Я вважаю, що про цих людей повинні дбати держава і всі, хто має фінанси: підприємці,підприємства, організації. Хотіла б звернутися до тих, хто має великі статки: «Поділіться з тими, хто цього потребує: сиротами, хворими, старими і немічними. Допоможіть армії. Зробіть зразковими дороги. Відродіть село. Відремонтуйте клуби, медпункти, бібліотеки». Де взяти фінанси?  Та  все зовсім просто. Вчасно і добросовісно  сплачуйте  податки, робіть  добродійні внески – і добробут забезпечено, а обличчя знедолених засяють усмішками. Тоді у нас не буде жебраків, сиріт,безхатченків. А контролювати все це повинні спеціально призначені організації:  податкова інспекція, фінансові відділи. І не тільки  контролювати, а й називати добросовісних платників і карати тих, хто ухиляється від сплати податків.
Я вірю, що Україна стане європейською державою, де  буде  процвітати добробут, мир і щастя.  І творити щасливе майбутнє України нам - маленьким українцям.
Валюх Даря Сергіївна





     
Моя Кіровоградщина
Коли б мене спитали,де народилась,
де живу , і чи щаслива я,
ласкаво й трепетно, з любовю мовила б:
«Земля мої батьків благословенна і красива –
Кіровоградщина моя.
Бо тут я народилась і живу,
сімя моя пустила тут коріння.
Історію родин своїх
ми пишемо із покоління в покоління.
Ще прабабусі й прадіди мої
на цій землі старанно працювали,
щоб їх нащадки – доньки і сини,
й внучата славну долю мали.
Живуть у рідній стороні
І українці, й росіяни.
Село з гучною назвою Микільськ
в одну родину всіх їх обєднало.
Захарівка, Григорівка і Глинськ –
ці села є на карті мого краю.
Бурхливі води сивого Дніпра
Світловодську землю омивають»
Хай буде кожен день благословен,
буяють у садах квітів розмаї.
Щаслива тим, що мрію і живу
В Кіровоградськім ріднім краї!


РОЗРОБКА  МАЙСТЕР – КЛАСУ  З УКРАЇНСЬКОЇ  мови та літератури
«Я РОБЛЮ ЦЕ ТАК»

Тема: Розвиток  креативної  компетентності учнів на уроках української мови та літератури.
Мета: Поширити та передати педагогічний досвід шляхом показу інноваційних методів та прийомів роботи власної системи викладання; спільно опрацювати запропоновану тему та в процесі співпраці знайти творче вирішення проблеми, поставленої перед учасниками.
Вступне слово: Важливим завданням освіти в Україні є підготовка освіченої, творчої, компетентної особистості. А завданням вчителя – створити  умови  для утвердження атмосфери творчості, допомогти учневі знайти себе в житті, а навчально-виховну діяльність  спрямовувати на створення такої системи співпраці, головна мета якої – максимальний розвиток творчих здібностей дитини.
І перш, ніж розпочати роботу, я хотіла б дізнатися з яким настроєм сьогодні ви завітали на майстер-клас.
( На підносі папірці різного кольору.)
Мій настрій зеленого кольору, тому що цей колір допомагає нам бути ближче один до одного і символізує гармонію.
  ( кожен повинен обрати улюблений колір і розповісти про те. з яким настроєм прийшов на зустріч)
    Система  завдань і вправ, для  учасників  майстер-класу  
1. Вправа “Пограємось у слово”.
Робота виконується парами: один учень записує іменник, а інший добирає до нього прикметник . Цю вправу я пропоную учням на закріплення теми «Словосполучення».
 2. Однією із улюблених вправ моїх учнів є  “Німий” диктант
Учням пропонуються картинки з малюнками або світлинами. Завдання учнів – записати слова, що називають зображене. Додатково можна запропонувати поставити наголоси в записаних словах, пояснити їх значення чи орфограми. Над цим завданням будемо працювати в парах.(Розподіл картинок.)
3. Хочу запропонувати вам попрацювати над дуже цікавою вправою “Малюю музику словами”. Пропоную прослухати декілька звуків і за цими звуками описати мелодію словами (2-3  речення).(Звучить фонограма. )   Що вам спало на думку, коли ви слухали ці мелодії?(Кожен із учасників висловлюється.)
 4. До теми «Другорядні члени речення», яку вивчаємо у 5 класі, буде доречною вправа “Розмалюй  моє  речення”.
Кожному учневі дається по одному реченню, яке він  повинен  доповнити другорядними членами речення.
( Струмок в‘ється. Сонце сідає. Наступила осінь. Шумів вітер. Стелиться туман. Почастішали дощі. Настав ранок. Світає. Ліс спить. Пташки замовкли.)
5.  На уроках літератури для розвитку творчого мислення використовую вправу “Оповідання-ланцюжок». Перший учасник складає речення, а кожний наступний додає своє, щоб разом утворилося коротке змістовне оповідання. Тема оповідання: « Казка зимового лісу»».
 (Оповіданням називають невеликий за розміром прозовий художній  твір, в якому описується одна  чи кілька подій у житті героя та задіяний малий період часу. Оповідання належить до малої форми епічного роду літератури. Для оповідання властива здебільшого невелика кількість дійових осіб, стислі описи та характеристики героїв.) 

6.  Складання сенкану з   учнями 8 класу. Пригадайте трагікомедію

І. К. Карпенка-Карого «Сто тисяч». І спробуйте створити  два сенкани.  Один до слова «гроші», інший до слова «життя», завчасно погрупувавшись на дві групи.

 Сенкан  допомагає   узагальнити інформацію, схоплювати складні ідеї та формулювати їх декількома словами. Як правило, на його написання багато часу не потрібно, його   пишуть   всього кілька   хвилин.

Сенкани можна використовувати на різних етапах уроку.
( Що таке сенкан записано на двох листках, що даються групам.)
(Сенкан  ( синквейн)— це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1.     Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2.     Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3.     Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4.     Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5.     Останній рядок складається з одного слова —  синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.)
Гроші
Потрібні, важливі
Заробляти, використовувати, рахувати
Гроші — це невід'ємна частина нашого життя, яка забезпечує нам певне матеріальне та соціальне становище в світі.
Багатство.
Життя
Прекрасне,щасливе
Повчає,виховує ,предостерiгає
Треба цiнити всеє життя
Шлях
7.   Вправа, яка називається «Квітка цінностей». Цю вправу можна використовувати на будь-яких темах уроку. В більшості випадків   цю вправу використовую на закріплення. Наприклад, якщо вивчаємо тему «Іменник», то я пропоную дітям  у родовому відмінку однини записати на пелюсточці квітки побажання один одному. А на серединці квітки побажання  від  учителя. Із цих пелюсток ми складемо квітку, і отримаємо квітку цінностей.
(Скріплюється квітка, кожен учасник зачитує побажання.)
8. . Інтерв’ю з автором твору
 Вивчаючи історичну повість І.Франка «Захар Беркут», учні задумалися над питанням: чому у кінці повісті  батько тухольської громади помирає ?  Відповідь дізналися  під час інтерв’ю з автором.
«Я вважаю, що таке закінчення повісті оправдане. Захар Беркут присвятив своє життя служінню громаді, виховав сина Максима справжнім патріотом, чесним, справедливим. Максим, як і його батько, любить свій народ,  рідну  землю. Отже, свою місію Захар Беркут виконав: прожив життя, гідне наслідування. Тому я  так закінчив свою повість»»
    « У громаді всі вважали  Захара Беркута батьком, ватажком.  Він – представник старшого покоління тухольців. Естафету молодшому поколінню він передав з честю. Це я, як автор повісті, яскраво показав у останньому зверненні Захара Беркута до громади».













 1.Струмок в’ється.


 2.Сонце сідає.


 3.Наступила осінь.



4.Шумів вітер.


 5.Стелиться туман.

6.Почастішали дощі.


 7.Настав ранок.



8.Світає.


9.Ліс спить.



10.Пташки замовкли

Сенкан  ( синквейн)— це вірш, що складається з п’яти рядків.
1.Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2.Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3.Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4.Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5.Останній рядок складається з одного слова —  синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

Гроші











Сенкан  ( синквейн)— це вірш, що складається з п’яти рядків.
1.Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2.Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3.Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4.Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5.Останній рядок складається з одного слова  —  синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

Життя