Тема уроку: І.Франко. «Захар Беркут». Образ тухольської
громади: роль і місце кожного в суспільному житті. Захар Беркут – мудрий
ватажок тухольської громади.
Мета уроку:- простежити, як у випробуваннях
розкриваються характери персонажів;
-
учити семикласників осмислювати вчинки героїв,
розвивати вміння давати оцінку людським якостям, дискутувати;
-
виховувати почуття патріотизму,активну життєву
позицію,повагу до батьків як загальнолюдські
морально – етичні цінності, сприяти вихованню порядності, честі .
Тип уроку:
комбінований урок
Обладнання: портрет І.Я.Франка, текст повісті «Захар Беркут», схема аналізу художнього
образу, тлумачний словник української мови.
Методи, прийоми, форми роботи: бесіда, робота в групах, «займи позицію», інтерв’ю з автором твору
Хід уроку
І.
Мотиваційний етап.
З’ясування
емоційної готовності до уроку (визначення настрою за допомогою дієслів).
ІІ.
Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1.З’ясування змісту поняття громада. Як розуміють його семикласники.
Робота із
тлумачним словником української мови .
Що означає слово «громада»?
Громада
– 1. Група
людей, об’єднаних спільністю становища, інтересів тощо.2.Об’єднання людей, що
ставить перед собою певні спільні завдання.
Як ви вважаєте, яке з цих
значень можна віднести до тухольців?,Чому?
Чи були жителі Тухлі
громадою?
2.Робота з текстом твору
Пригадайте, чим займалися
жителі села Тухля. Зачитайте уривки з тексту повісті»
«… Тухольський народ жив головно скотарством. Тільки та долина, де
лежало село, а також кілька поменших порічин, не покритих лісом, надавалися до
хліборобства і видавали щороку багаті збори вівса, ячменю і проса. Зате в
полонинах, що були, так само, як і всі доокружні ліси, власністю тухольської
громади, паслися великі отари овець, у котрих спочивав головний скарб
тухольців: з них вони добували собі одежу й страву, омасту й м’ясо…»
* Принципи, на яких грунтувалося життя тухольської громади.
Єдність — основний принцип життя громади.
Усі жителі Тухлі підтримували одне одного у
скрутні часи. Громада була суддею й упорядником у всьому. Тут не було бідних,
кожен член громади міг користуватися надбанням усіх.)
Порядок,
заснований на рівності та праці
Самостійність( Тухольці самостійно розпоряджалися своїм
життям; боярин міг стати не хазяїном, а лише рівноправним членом громади.)
Справедливість порядків громади
Громада на чолі із Захаром Беркутом боронить
тухольську землю від ворога. Справедлива перемога громади над ворогом.
Висновки: сила
народу в його згуртованості; народ буде сильним лише тоді, коли кожен член громади
дбатиме про загальне добро. Тухольці і в горі, і в радості завжди відчували
підтримку громади, а тому в лихі часи об’єдналися і вистояли проти
багатотисячного війська, яке було краще озброєне і загартоване в боях.
Створення асоціативної квітки
3.Захар Беркут — мудрий ватажок тухольської
громади.
Назвою повісті письменник ставить Захара Беркута на
чільне місце. Чому?
Робота в групах
( І група
ставить запитання, ІІ група дає відповідь, цитуючи уривки з тексту повісті)
Характеристика образу Захара Беркута
методом «питання – відповідь» (визначення головних рис характеру героя)
* Патріотизм
- Доведіть, що «громада – то була ціль
його(Захарового) життя»
- Які інтереси Захара Беркута переважають —
громадські над особистими, чи навпаки?
(Захар Беркут
сильний своєю любов’ю до рідної землі, до
людей. На перше місце він ставить не особисті інтереси, а інтереси громади. Перевага громадських інтересів над особистими,
патріотизм.)
-Зачитайте
відповідь, яку дав Захар Беркут посланому від монголів Тугарові Вовку. Чому так
вчинив Захар? Яка риса героя тут проявляється?
(Захар у
складній ситуації, адже тут ішлося про долю його сина Максима, керується
громадськими інтересами, які він ставить понад усе. «...Міняти одного хлопця на
руїни наших сусідів, се була б ганьба, була б зрада». Він дає гідну відповідь
бояринові: «Лише по трупі останнього тухольця ви зможете вийти з сеї долини»).
-Зверніть
увагу, яким показаний Захар Беркут під час відповіді Тугарові Вовку? («Лице [Захара] палало дивним огнем при тих
грізних словах».)
Що це за
«дивний огонь»? (Той дивний огонь, яким
освітлене обличчя старого чоловіка, то святий огонь патріотизму, який кличе
людину на подвиг і вищий за всі інші почуття.)
* Любов до сина.
-Розкажіть про
ставлення батька до сина Максима. («Не дбайте про мого сина, а рішайте так, якби він був уже в гробі»
Чи легко було йому прийняти рішення, яке стосувалося долі власного сина? Чи можна стверджувати після таких слів, що у
батька Захара любляче серце?«Нехай радше
гине мій син, ніж задля нього має уйти хоч один ворог нашого краю».?
(велика сила волі, незламність духу, перевага громадського над особистим) .
*Глибока мудрість і розсудливість.
-У яких
вчинках виявилася мудрість ватажка тухольців? (Захар Беркут складає план знищення монголів, на його заклик приходять
на допомогу тухольцям верховинці й загіряни, він безпосередньо керує боротьбою
тухольців. І в цій боротьбі найбільше проявляється його мудрість, світлий розум
і передбачливість. «Не відбити, але розбити їх — се повинна бути наша мета! » —
говорив Захар Беркут.)
- Якими були
вірування тухольців? Кому найбільше молився Захар? (Мудро чинить Захар, звертаючись по допомогу до сонця — «великого
преясного володаря світу»: «Сонце! Я поклоняюсь тобі….і молюсь до тебе всім
серцем: дай нам побідити!» Адже віра
єднає людей. «Слова його гарячі, могучі, тремтіли у свіжім раннім повітрі.
Слухали їх не тільки тухольці. Слухали їх гори..., слухала їх сперта хвиля
потока...» Захар — язичник, але з вуст його звучить світла молитва. Він славить
сонце як джерело життя на землі.
* Чесність Захара Беркута.
-Яку рису характеру Захара Беркута можна було б визначити, прослухавши такі його слова: «Скоро тільки
Максим буде свобідний, ти лише кивни на
нас, а ми всіх інших пішлемо на дно раків годувати. – Ні, - сказав обурений
Захар. - Беркути додержують слова навіть ворогові-зрадникові»?
* Заклик бо єдності, згуртованості народу в боротьбі з
ворогами.
-До чого
закликає ватажок тухольської громади своїх воїнів? У чому вбачає силу
тухольців? ( До єдності і згуртованості. Тухольці
перемогли ворога не тільки своєю зброєю, а й мудрістю і мужністю,
згуртованістю. «Ми побідили нашим громадським ладом, нашою згодою і дружністю.
Уважайте добре на се! Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися
купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не
побідить вас».)
-Виразно прочитайте останнє звернення Захара
Беркута до громади (розділ ІХ).
Заповни
таблицю опорними словами, визнач головну думку твору.
ІV. Узагальнення
вивченого.
1.
«Займи позицію»
Захар Беркут – це… Захар
Беркут – це
Батько психолог
Житель
Тухлі стратег
Ватажок
громади лікар людських
душ
Патріот оратор
2. Інтерв’ю з автором твору
Вивчаючи історичну
повість І.Франка «Захар Беркут», учні задумалися над питанням: чому у кінці
повісті батько тухольської громади
помирає і задали це питання автору твору. Звичайно ж, відповіді від імені автора повісті
І. Я. Франка давали самі учні. І ось
якими вони були:
«Я вважаю, що таке закінчення
повісті оправдане. Захар Беркут присвятив своє життя служінню громаді, виховав
сина Максима справжнім патріотом, чесним, справедливим. Максим, як і його
батько, любить свій народ, рідну землю. Отже, свою місію Захар Беркут виконав:
прожив життя, гідне наслідування. Тому я
так закінчив свою повість»»
« У громаді всі вважали Захара Беркута батьком, ватажком. Він – представник старшого покоління
тухольців. Естафету молодшому поколінню він передав з честю. Це я, як автор
повісті, яскраво показав у останньому зверненні Захара Беркута до громади».
V. Домашнє завдання.
Виписати
цитати для характеристики образів
Максима, Мирослави , Тугара Вовка;
написати
листа літературному героєві;
намалювати
портрет улюбленого героя повісті.
Комментариев нет:
Отправить комментарий